„LSI Logic LSI Adapter, Ultra320 SCSI 2000 series, w\/1020\/1030 driver not compatible with win2012”

„LSI Logic LSI Adapter, Ultra320 SCSI 2000 series, w\/1020\/1030 driver not compatible with win2012”

Kolejny dzień, kolejny upgrade maszyny wirtualnej do Windows 2012 R2. Tym razem była to dosyć stara maszyna (co prawda pracowała pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Server 2008 R2, ale była tworzona baaaaardzo dawno temu). A jak wiadomo stare bywa czasem kapryśne…

Podczas sprawdzenia kompatybilności do wykonania upgrade’u oczom ukazał się błąd:

LSI Logic LSI Adapter, Ultra320 SCSI 2000 series, w/1020/1030 driver not compatible with win2012

Hmm.. Może trzeba poszukać sterowników? Sterowniki znalezione, ale cóż z tego, jeśli system ich nie przyjmuje bo nie rozpoznaje innych urządzeń SCSI… Gdyby była to maszyna fizyczna można by myśleć, że jej „wnętrzności” są zbyt leciwe – ale tutaj przecież pracujemy na maszynie wirtualnej – więc wnętrznościami jest VMWare – i to jest prawidłowy trop.

Jak rozwiązać ten problem? Otóż sednem jest zamiana Storage Controllera SCSI z przestarzałego typu LSI Logic Parallel na LSI Logic SAS. Natomiast jak zawsze jest kilka drobnych niuansów…

Gdyby wykonać taką zmianę „na żywca” podmieniając jeden typ w miejsce drugiego przy wyłączonej maszynie – będzie to prawdopodobnie ostatnia czynność wykonana na tej maszynie, ponieważ maszyna już więcej nie wstanie – każda próba zakończy się blue-screen’em ( niestety miałem wątpliwą przyjemność tego doświadczyć… ).

Jak więc zrobić to łagodnie i w sposób umożliwiający poprawne wykonanie Upgrade’u do Windows 2012 R2? Procedura jest mniej więcej taka:

1. Wyłączamy naszą maszynę wirtualną

2. Wykonujemy Upgrade Virtual hardware version przynajmniej do poziomu 8 (ESXi = 5.0), który zaczyna wspierać Windows Server 2012R2. Niższy poziom lub ESXi < 5.0 skończą się błędami niemożliwości wykonania upgrade’u…

3. Włączamy maszynę wirtualną – odczekujemy aż zainstaluje sobie szereg nowych sterowników urządzeń i poprosi o restart.

4. Wykonujemy restart zgodnie z prośbą systemu. Weryfikujemy poprawność instalacji sterowników. Wyłączamy maszynę

5. Dodajemy dodatkowy vSCSI Controller – LSI Logic SAS z poziomu VMWare. Aby tego dokonać tworzymy tymczasowy dodatkowy dysk logiczny podłączony do maszyny wirtualnej a jako Virtual Device Node wybieramy (1:0) – lub kolejny wolny, byle pierwsza cyfra nie pokrywała się z już podłączonym starym typem kontrolera SCSI. Procedura dodawania vSCSI Controllera (tylko, że w odwrotnej kolejności! dostępna tutaj: http://wahlnetwork.com/2011/12/20/how-to-change-scsi-controller-type-on-a-vmware-vm/ )

6. Włączamy maszynę wirtualną. Czekamy aż wykryje nowe urządzenia i zainstaluje sterowniki. W device Managerze systemu Windows powinien pojawić się nowy typ Storage Controller’a oznaczony jako „LSI Adapter, SAS 3000 Series …” natomiast wcześniej był tylko „LSI Adapter, Ultra 320 SCSI 2000 Series …”

7. Po pomyślnym zainstalowaniu sterowników i wykryciu nowego urządzenia wyłączamy maszynę wirtualną i wykonujemy 2 akcje:

a. odpinamy tymczasowy dysk logiczny + pozostawiamy jedynie oczekiwany vSCSI Controller

b. zamieniamy po stronie VMWare Configured Guest Operating System z Windows 2008 R2 na Windows 2012 R2 x64

8. Włączamy maszynę wirtualną i zaczynamy wykonywać nasz zaplanowany Upgrade właściwie od początku. Tym razem „Compatibility Check” już nie powinien zgłaszać problemów typu:

LSI Logic LSI Adapter, Ultra320 SCSI 2000 series, w/1020/1030 driver not compatible with win2012

 

Udanych upgrade’ów. Nie popełniajcie błędów, które już ktoś kiedyś popełnił i wyciągnął z nich wnioski 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *