GPO – Filtr WMI uwzględniający Windows 10

GPO – Filtr WMI uwzględniający Windows 10

Jako, że Windows 10 jest już oficjalnie wydany – czas najwyższy na przygotowanie swoich środowisk do poprawnej współpracy z najnowszym dzieckiem Microsoftu. Ostatnio przygotowaliśmy WSUS’a – tym razem zaktualizujemy swoje filtry WMI wykorzystywane w GPO tak aby uwzględniały  również Windows’a 10.

Większość z nas pewnie w swoich środowiskach dla wybranych ustawień korzysta z filtru WMI wyodrębniającego z grupy komputerów jedynie stacje z systemem świeższym niż (Windows Vista, Windows 7), które wyglądają następująco:

Świeższe niż Vista:

Świeższe niż Windows 7:

Puryści natomiast dorzucą jeszcze do zapytania „ProductType” określający, czy system jest kliencki (=”1″) czy serwerowy (=”3″) i w efekcie zapytanie wygląda:

I na pierwszy rzut oka wydaje się, że zasadniczo obecne filtru będą działać poprawnie, bo przecież Windows 10 ma wyższą wersję systemu operacyjnego – pozory… 🙂

Spójrzmy na Tabelkę z wersjami systemów operacyjnych:

System Operacyjny Numer wydania
Windows XP/ Windows Server 2003 5.1 lub 5.2
Windows Vista/ Windows Server 2008 6.0
Windows 7 / Windows Server 2008 R2 6.1
Windows 8 / Windows Server 2012 6.2
Windows 8.1 / Windows Server 2012 R2 6.3
Windows 10 / Windows Server 2016 10.0

Z naszego punktu widzenia jest OK – nowszy system, wyższy numer. Niestety z punktu widzenia WMI jest zupełnie inaczej. Zapytanie WMI jest przetwarzane na zasadzie ciągu znaków (stringa)  a nie liczby odpowiadającej numerowi wydania, a więc 1 z (10.0) jest mniejsze niż 6 (z 6.0 , 6.1, 6.2 czy 6.3) i w efekcie nasze obecne zapytanie w przypadku Windows’a 10 nie będzie poprawne:

WMI

Aby rozwiązać powyższy problem z WMI należy zaktualizować swoje filtry WMI tak aby miały postać uwzględniającą zasadę działania zapytać WMI na ciągu znaków np:

Po zastosowaniu zmodyfikowanego filtra WMI zaczyna on działać zgodnie z oczekiwaniami:

WMI2

Tak więc czas na aktualizację filtrów WMI jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, żeby nie obudzić się z ręką w nocniku, że coś nie działa jak należy w kwestii GPO na Windows 10 🙂

2 thoughts on “GPO – Filtr WMI uwzględniający Windows 10

  1. A co zrobić aby zadziałały GPO z Przekierowaniem Folderów (Folder Redirect) dla klientów z Windows 10?
    Regułka dla Windows 7 nie funkcjonuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.