CPasswords i zmiana haseł w GPO

CPasswords i zmiana haseł w GPO

Od czasu wprowadzenia GPP (Group Policy Preferences) automatyczna zmiana haseł kont lokalnych stała się prosta łatwa i przyjemna. Niestety przyszedł dzień 13.05.2014 i znaleziona (znana już wcześniej) „luka” bezpieczeństwa spowodowała, że Microsoft całkowicie wycofał się z możliwości zmiany haseł dla kont lokalnych z wykorzystaniem GPP… Co więcej nie dotyczyło to tylko nowych systemów operacyjnych, lecz wraz z zainstalowaniem którejś z kolejnych poprawek – wycięło tą możliwość również z już działających starszych systemów.

O co tak naprawdę zrobiono tyle szumu? – Burza w szklance wody 🙂
Przeanalizujmy z czego wynika zamieszanie:

1. Zarówno GPO jako i GPP są utrzymywane na zasobie SYSVOL w postaci plików konfiguracyjnych XML oraz towarzyszących im metadanych.

2. Aby móc pobrać i przetworzyć GPO lub GPP należy mieć do nich uprawnienia – uprawnienia z GPO są przenoszone na SYSVOL

3. Atrybut CPassword jest szyfrowany 32-bitowym AES’em i w takiej postaci jest zapisywany do pliku XML

 

Zatem zamiast zmienić szyfrowanie na bezpieczniejsze – Microsoft wyciął możliwość zarządzania hasłami lokalnymi w jakże prosty i intuicyjny sposób… Swoją drogą wystarczyło być świadomym administratorem i do GPO obsługującego hasła lokalne przyciąć uprawnienia jedynie dla stacji domenowych (odebrać uprawnienia odczytu i przetworzenia zasad użytkownikom) – dzięki czemu użytkownik w swoim imieniu nie będzie w stanie odczytać hasła na SYSVOLu 🙂 Oczywiście mając uprawnienia lokalnego administratora da się działać w kontekście systemu operacyjnego i w ten sposób próbować odczytać hasło, ale z drugiej strony mając lokalnego admina można odczytać inne hasła wprost z lokalnej bazy SAM i nie jest to „Rocket Science”. Więc bezpieczeństwo bezpieczeństwem, ale zdrowy rozsądek przede wszystkim…

Teraz zasadnicze pytanie – ja obsługiwać globalną zmianę hasła lokalnego administratora w lesie Active Directory? Instalować jakieś darmowe programiki ściągane z Internetu robiące na dobrą sprawę nie wiadomo co? (Jeśli ktoś uważa to za bezpieczniejsze… ) Wykonywać „Invoke” zmiany hasła licząc na to że akurat wszystkie stacje są wpięte do sieci? Czy zwyczajnie wykorzystać do tego GPO tak jak przedtem? 🙂

Jeśli zdecydujesz się na ostatnie rozwiązanie to wcale nie musisz wycinać aktualizacji i przywracać systemu do stanu wcześniejszego wystarczy przygotować sobie pliczek CSV, w którym znajdą się nazwy kont lokalnych oraz ich hasła. Struktura pliku CSV, który nazywać się będzie „Local_accounts.csv”

Login;Password
Administrator;P@sswordLocalZAQ!2wsx

Następnie tenże plik umieszczamy na SYSVOLU w dedykowanym folderze powiedzmy pod nazwą „LocalAccounts” i zapisujemy tam również plik skryptu Powershella, który zawierać będzie „jedną” linijkę:

Tak, wiem – to wcale nie jest jedna „rurka”, więc de facto to nie jedna linijka, ale chodziło o ukazanie łatwości przywrócenia możliwości zarządzania hasłami lokalnymi przez GPO. Co robi ww. skrypt?

1. Importuje plik CSV z loginami i hasłami z SYSVOL’a

2. Dla każdego wpisu – jeśli istnieje konto o takim loginie – zmienia mu hasło na zgodne z plikiem CSV.

3. Jeśli nie istnieje konto lokalne o podanym loginie – Tworzy je nadając mu hasło z zaczytanego pliku CSV.

 

Co jeszcze trzeba zrobić żeby zaczęło działać w ramach GPO?

1. Zmienić uprawnienia do pliku CSV tak aby:

 • Konta komputerów (Domain Computers) miały uprawnienia odczytu oraz odczytu i wykonania
 • System (kontrolery domeny) miały pełne uprawnienia do pliku
 • Administratorzy przedsiębiorstwa, domeny mieli uprawnienia odczytu, zapisu i modyfikacji – żeby mogli okresowo zmieniać hasła lokalnych kont.

2. Utworzyć GPO, przypiąć je do jednostki organizacyjnej, w której są stacje robocze. Ograniczyć zakres stosowania GPO jedynie do stacji komputerów a następnie przypisać ww. skrypt jako skrypt uruchamiany podczas startu systemu operacyjnego:

Computer Configuration -> Policies -> Windows Settings -> Scripts -> Startup

* Jeśli nie ma możliwości uruchamiania skryptów bez podpisu cyfrowego – należy skrypt najpierw podpisać z użyciem certyfikatu wystawionego przez wewnętrzne CA lub certyfikatu zewnętrznego
* Jeśli w domenie są stacje starsze niż Windows 7, to należy skrypt Powershella uruchomić wcześniej z cmd lub vbs’a.

 

7 thoughts on “CPasswords i zmiana haseł w GPO

 1. Odnośnie Pana artykułu pt. „CPasswords i zmiana haseł w GPO” proszę o krótką radę czy odinstalowanie tej felernej aktualizacji która blokuje mi teraz zmianę hasła admina lokalnego na stacjach przez GPO – czy załatwi ten problem, tzn czy do czasu jej ponownego zainstalowania będę mógł znowu zmieniać hasło admina lokalnego na komputerach w AD ? Proszę o możliwie szybką odpowiedź bo dopiero dzisiaj zobaczyłem że GPO ma teraz zablokowaną obsługę haseł a muszę pilnie zmienić hasło na wszystkich kompach w pracy

 2. Witaj,
  Co prawda nie testowałem odinstalowania tej aktualizacji – przyjmując, że poprawka bezpieczeństwa (jakkolwiek głupia – ale zawsze) powinna być w systemie zainstalowana jeśli nie psuje jego operacyjności.
  Natomiast bazując na doświadczeniach z instalacji podobnych poprawek zmieniających zachowanie systemów – przypuszczam, że jej de-instalacja niczego nie zmieni w tym zakresie, bo zostały prowadzone pewne zmiany w systemie, które mogłyby być odwrócone jakimś fix’em – którego jak wiadomo ze względów bezpieczeństwa (przesadzonego…) nie ma.

 3. Brak wygasania konta – najlepiej dopisać do skryptu:
  WMIC USERACCOUNT WHERE „Name=’Nazwa_konta'” SET PasswordExpires=FALSE

  Ale jak podepniesz to pod skrypt logowania i restartujesz stację to ważność będzie się aktualizować w naturalny sposób i przedłużać ważność hasła (skrypt ustawia zawsze hasło).

  1. Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź.
   Mam jeszcze jedną sprawę: w jaki sposób dodać utworzone konto do grupy administratorzy?
   Chciałbym dodać odpowiednią składnie do skryptu żeby nie musieć już korzystać z restricted groups.

 4. Dziękuję bardzo za odpowiedź.
  Czy mógłby Pan wskazać mi jeszcze jak zmodyfikować skrypt żaby nowo utworzony użytkownik należał do grupy administratorzy lokalni?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *