Exchange MessageTracking like a Ninja

7 września 2017 at 19:49

Dzisiaj na tapetę weźmiemy Message Tracking czyli przeszukiwanie logów poczty Microsoft Exchange dotyczących maili krążących pomiędzy serwerami pocztowymi. Niby temat znany i na pierwszy rzut oka niewiele więcej odkrywczego w nim można napisać, ale jestem przekonany że prezentowana treść może się przydać w niejednym przypadku Standardowe podejście w przypadku Message Trackingu to odpalenie w sesji Powershella z połączeniem do serwerów Exchange’a polecenia w stylu:

Ewentualnie dodanie warunków zawężających przeszukiwanie (np. data początku, data końca, Event SMTP itd.) O ile w przypadku konkretnego adresu e-mail nadawcy lub odbiorcy sprawa jest banalnie prosta bo wystarczy wykonać polecenia w stylu:

O tyle w przypadku chęci wyszukiwania wiadomości mailowych wysłanych lub odebranych z całej domeny pocztowej ‚X’ ulega znacznej komplikacji. Dlaczego? Ano dlatego, że nie ma stosownego przełącznika określającego domenę. Ba nie ma nawet stosownego filtra, więc trzeba wykorzystać coś z czego każdy świadomy Administrator korzysta w ostateczności = warunek „where” – nie tego Tygryski zdecydowanie nie lubią

W przypadku naprawdę dużych środowisk pocztowych i szerokiego zakresu wyszukiwania należy oczekiwać, że zapytanie potrwa kilka godzin jeśli nie dni a przy okazji możemy otrzymać Out-Of-Memory… A co jeśli np. potrzebujemy wykonać Message Tracking dla kilkudziesięciu różnych domen pocztowych? Kleić „like” w […]

Exchange Mail Forwarding

20 grudnia 2016 at 08:56

Dzisiaj będzie trochę w temacie Mail Forwardingu w oparciu o serwery Microsoft Exchange. Czym jest forwarding, jak go utworzyć, po co w ogóle  z niego korzystać? Mianem forwardingu określa się sytuację w której wysyłając maila na wybrany adres e-mail (np.: mkrzanowicz@mkrzanowicz.it ) zostaje on w sposób automatyczny przekazywany na inny adres e-mail (najczęściej poza daną organizację). Sposobów budowania forwardingu jest co najmniej kilka. Można próbować wykorzystywać przekazywanie maili dalej bazując na regułach skrzynki pocztowej w Outlooku, ale to rozwiązanie jest słabe… Wymaga przede wszystkim interakcji użytkownika a do tego ma pewne ograniczenia jak np. brak możliwości ustawienia w standardowy sposób przekazania odebranej wiadomości na adresy e-mail poza swoją organizację (a dokładniej poza obsługiwane przez organizację domeny pocztowe). Kolejnym sposobem na uzyskanie forwardingu jest bodaj najbardziej popularny i najczęściej wykorzystywany sposób – mianowicie budowanie przekazywania maili w oparciu o istniejącą lub nową skrzynkę pocztową oraz kontakt z zewnętrznym adresem e-mail. Aby to osiągnąć należy wykorzystać polecenia: Utworzenie nowego kontaktu z zewnętrznym adresem e-miail, na który będzie wykonywany automatyczny forward maili:

2. Utworzenie skrzynki pocztowej z wewnętrznym adresem e-mail, z którego to wykonywany będzie automatyczny forwarding na utworzony wcześniej kontakt:

Posłużyliśmy się tutaj kilkoma dodatkowymi przełącznikami, które ukrywają skrzynkę pocztową […]

Debug połączeń ActiveSync

4 października 2016 at 09:26

Prawie każdy update urządzeń z jabłkiem na obudowie – na potrzeby wpisu: I-shit’ów 😉 skutkuje mniejszymi bądź większymi problemami z połączeniem lub szybkością działania poczty na tych urządzeniach. Z racji, że w jabłuszkach zakochane są zwłaszcza osoby na wysokich stanowiskach to każde takie zgłoszenie urasta do rangi mega problemu… i zaczyna się debug oraz przysłowiowe „udowodnij, że nie jesteś słoniem”… Nie ważne, że poczta działa poprawnie na Windows Phone, na Androidzie, na Apple-sraple I-shit w wersji 9.3.5 – ale nie działa poprawnie na nowym super wypasionym I-shit 7 za kila tysięcy – jak to jest możliwe? To na pewno Wasze serwery poczty… brzmi znajomo co? 😉 A ile osób sprawdziło, że nowy Apple-sraple usunął wsparcie dla połączeń PPTP? Że zdalny wipe z poziomu ActiveSynca już się nie uda, bo trzeba korzystać z dedykowanego MDM’a lub konta Apple i można by tu mnożyć przykłady… Nieważne – trzeba jednak udowadniać, że nie jest się słoniem i że „u nas działa”, więc zaczynamy: Włączamy debug ActiveSync’a na skrzynce użytkwonika korzystającego z Active Sync’a:

Odtwarzamy „problemy”, wolne działanie poczty etc. na urządzeniu Wysyłamy logi na swoją skrzynkę i szukamy błędów (których nie ma )

Na maile dostaniemy łady log w formie pseudo-XML’owej […]

Wyszukiwanie odpiętych skrzynek Exchange 2013/2016

4 października 2016 at 07:45

Jeśli przytrafiło Ci się, że odpiąłeś komuś skrzynkę w Exchange’u 2013/2016 i nie wiesz jak ją odnaleźć, próbujesz poleceń typu Get-Mailbox, Get-Recipient etc. ale żadne z nich nie zwraca oczekiwanego wyniku, który będzie zawierać odłączoną skrzynkę oraz bazę, w której ta skrzynka się znajduje to nie wpadaj w panikę tylko wykonaj polecenie:

W rezultatach dostaniesz coś w stylu: DisplayName                DisconnectDate                 Database ———–                        ————–                        ——– Marcin Krzanowicz     2016-10-04 07:35:29       BAZA_1   Jeśli mimo wszystko nie widzisz odpiętej skrzynki wykonaj polecenie:

W przypadku gdy nie znasz bazy, w której znajduje się odpięta skrzynka wy-listuj wszystkie bazy (Get-MailboxDatabase) i wykonaj polecenie dla każdej z baz (ForEach). OK znalazłeś skrzynkę – możesz odetchnąć i przystąpić do jej podpięcia pod użytkownika „Użytkownik” :

I trzymać kciuki, żeby nikt nie zauważył tej małej wtopy… 😉

Administratorzy Exchange poszukiwani :)

11 czerwca 2016 at 18:51

Kontynuując wątek poszukiwania ludzi do mojego zespołu (http://mkrzanowicz.pl/?p=565) oraz odpowiadając na pytania pojawiające się w kuluarach – nadal mam 1 wakat do obsadzenia w swoim zespole, ale tym razem zależy mi bardziej na osobach specjalizujących się w Messageing’u bazującym na Exchange Server. Opis stanowiska w zasadzie się nie zmienia natomiast zmieniają się nieco oczekiwane kompetencje twarde: Bardzo dobra znajomość i doświadczenie w technologiach Exchange Server 2010, 2013, 2016 (preferowane min. 2 lata) Wcześniejsze doświadczenie w administrowaniu Infrastrukturą Windows Server (2008R2 – 2012R2) Znajomość i umiejętność praktycznego wykorzystywania technologii Active Directory, PKI, DND, IIS, PowerShell, Microsoft Outlook Znajomość i doświadczenie w utrzymywaniu systemów archiwizacji poczty elektronicznej (preferowane: Symantec/Veritas Enterprise Vault) Kompetencje miękkie są zawsze ważne (czasem nawet ważniejsze) więc jeśli posiadasz zaangażowanie, determinację, chęć nauki i rozwoju to śmiało aplikuj. Chociaż w tym wypadku potrzebuję kogoś z realnym doświadczeniem z uwagi na mnóstwo projektów, ale kto nie ryzykuje ten nie pije szampana… Link do aplikacji: Aplikuj Czekam na Was!

© Marcin Krzanowicz